Powered By Blogger

wtorek, 8 maja 2012

Potliwość dłoni i stóp

Nadmierne pocenie się dłoni i stóp może być oznaką chorób, na przykład nadczynności tarczycy, naczyniowych bólów głowy, cukrzycy czy nowotworów. Czasem nadmierna potliwość występuje samoistnie. Niektóre osoby dziedziczą po rodzicach skłonność do tej dolegliwości. Ponadto jej pojawienie się może być uwarunkowane występowaniem silnych stanów emocjonalnych, jak lęk czy zdenerwowanie. Spocone dłonie i stopy dodatkowo potęgują odczuwany dyskomfort i mogą być poważnym problemem dla wielu osób. Nieleczona nadpotliwość dłoni i stóp może przyczynić się do rozwoju grzybicy oraz bakteryjnej infekcji skóry.Problem nadmiernego pocenia się występuje u osób w różnym wieku. Przede wszystkim objawia się obfitym, lejącym się potem. Osoby, których dotyka ta nieprzyjemna dolegliwość, nieustannie mają wilgotne stopy, dłonie, pachy lub czoło, co oprócz dyskomfortu fizycznego powoduje problemy natury psychologicznej. Osoby takie obawiają się bliskich kontaktów z innymi ludźmi. Jeśli nadmierne pocenie wiąże się z chorobami ogólnoustrojowymi, należy leczyć chorobę podstawową. W przypadku, kiedy problem pojawia się samoistnie, trzeba stosować preparaty przeciw poceniu: pudry, silnie działające antyperspiranty, preparaty obkurczające naczynia potowe, kremy i maści. Niestety środki te nie mają zbyt dużej skuteczności. Najnowszym rozwiązaniem jest podskórne wstrzykiwanie toksyny botulinowej w pocące się miejsca. Zadaniem tej substancji jest ograniczenie wydzielania potu i zablokowanie zakończeń nerwowych dochodzących do gruczołów potowych. Zabieg trzeba powtarzać co 9 miesięcy.
Niektóre gabinety kosmetyczne lub dermatologiczne proponują zabiegi dla osób cierpiących na nadmierną potliwość stóp. W ofercie można znaleźć między innymi ostrożne usunięcie łuszczącego się naskórka i zrogowaceń, pędzlowanie skóry preparatami ograniczającymi wydzielanie potu, a po wysuszeniu stosuje się pudrowanie preparatami antybakteryjnymi o działaniu grzybobójczym. Poza tym można wykonać zabieg kąpieli nóg w roztworze soli morskiej z dodatkiem kasztanowca, kory dębu, rozmarynu i szałwii.

Sposoby na pocenie się nóg

  • Codzienna higiena – stopy trzeba codziennie myć i dokładnie osuszać przestrzenie między palcami (najlepiej papierowym ręcznikiem), jeśli jest taka konieczność (na przykład po wysiłku fizycznym) stopy należy myć kilka razy w ciągu dnia.
  • Skórzane obuwie – buty muszą być wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów. Obuwie należy wietrzyć po każdym użytku i najlepiej jest nosić je co drugi dzień, na zmianę z inną parą. Należy unikać obuwia sportowego, które zwiększa potliwość stóp, jak i butów na wysokim obcasie.
  •  Peeling stóp – co jakiś czas warto wykonać oczyszczanie stóp, aby usuwać rogowaciejący naskórek wraz z mikroorganizmami, które w nim bytują.
  • Środki do pielęgnacji stóp – powinny być dobrane indywidualnie, najlepiej w gabinecie dermatologicznym.
  • Zmiana nawyków żywieniowych – trzeba koniecznie zrezygnować z ostrych przypraw i tłuszczy. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czasami przykry zapach potu może przedostać się do naszego otoczenia. W takim wypadku możemy posłużyć się neutralizatorami zapachów https://neutralizatoryzapachu.pl/ dzięki którym szybko wyeliminujemy nie pożądany zapach. W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo preparatów w formie sprayu lub blokera, które skutecznie eliminują taki problem.

    OdpowiedzUsuń