sobota, 24 marca 2012

GDY BOLĄ - plecy na dole

Kłopoty z bólem krzyża przestały być symbolem nadchodzącej starości. Skarżą się na nie coraz młodsi ludzie , często dwudziestokilkuletni. To wina cywilizacji. Przestaliśmy chodzić , zaczęliśmy siedzieć. A nasz kręgosłup tego nie lubi.

Kręgosłup w okolicy lędźwiowej jest bardzo wrażliwy i o wiele częściej sprawia problemy niż pozostałe odcinki kręgosłupa. Do najczęstszych dolegliwości należą tu: wypadające dyski międzykręgowe, rwa, lumbago i szereg innych schorzeń.
Przyczynami bóli w odcinkach lędźwiowych kręgosłupa mogą być: zapalenie stawów, naciągnięcie mięśni, osteoporoza, nadwaga, niezdrowy tryb życia (mało ruchu, złe odżywianie). A nieprzyjemnych niespodzianek ze strony pleców tak łatwo uniknąć! Wystarczy zadbać o aktywność ruchową (co jest szczególnie ważne, gdy ktoś prowadzi siedzący tryb życia), Regularny wysiłek fizyczny – choćby niewielki – pomoże nam zachować prawidłową postawę ciała, rozluźni mięśnie, umożliwi zrzucenie nadwagi. Osoby pracujące fizycznie powinny pamiętać o prawidłowym podnoszeniu ciężarów. Nie wolno podnosić ciężkich przedmiotów w pozycji stojącej, schylając się ku ziemi lub podłogi. Należy kucnąć, inaczej narazimy się np. na wypadnięcie dysku.
Osoby skarżące się na bóle w dolnym odcinku kręgosłupa często rankiem mają zesztywniałe plecy i napięte mięśnie, Bóle te są nierzadko spowodowane uszkodzeniami tkanki chrzęstnej na główce kości w połączeniach stawowych. Chrząstka, która nie działa dobrze, nie zmniejsza optymalnie siły tarcia. A to właśnie tarcie jest bezpośrednią przyczyną bólu. Jak usprawnić ten mechanizm? Należy pić więcej płynów! Istotną sprawą jest także utrzymanie mięśni podtrzymujących kręgosłup w dobrej kondycji. Przy dolegliwościach kręgosłupa w odcinku lędźwiowym można również zastosować masaż. Spowoduje on rozdrobnienie produktów przemiany materii. Zniszczy także złogi pozapalne, jak również przyspieszy rozkład uszkodzonych komórek, z których uwalniane są hormony tkankowe. Masaż wspiera też wydzielaniu większej ilości substancji o nazwie histaminy. Wymienione czynniki powodują obniżenie napięcia mięśni, polepszają krążenie krwi i usuwanie produktów przemiany materii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz