Powered By Blogger

wtorek, 8 maja 2012

Biopsja węzła chłonnego

Bezpośrednio przed biopsją nie powinno się jeść ani pić. Lekarz może także poprosić pacjenta o odstawienie leków rozrzedzających krew na 5 - 7 dni przed zabiegiem.
Jest wiele sposobów przeprowadzania biopsji. Możemy wyróżnić tutaj rdzeniową igłową, cienkoigłową aspiracyjną oraz tzw. otwartą (biopsja chirurgiczna). Podczas biopsji igłowej pacjent ułożony jest w pozycji leżącej, a osoba przeprowadzająca badanie przemywa przygotowane miejsce i podaje znieczulenie miejscowe. Następnie za pomocą igły przekłuwa się do węzła, z którego pobierana jest próbka. Biopsja cienkoigłowa zajmuje około 10 minut, jednak często nie zapewnia wystarczającej ilości komórek do badania na raka. Czasami wykonuje się ją podczas całkowitego lub częściowego usunięcia węzła chłonnego w czasie operacji, tzw. otwarta biopsja. Jeżeli wycięciu ulega więcej niż jeden węzeł chłonny, zabieg ten nazywany jest „sekcją” węzłów chłonnych. W otwartej biopsji uzyskuje się dużo większy materiał biologiczny do badań niż w przypadku biopsji igłowej.
Najczęstszym skutkiem ubocznym biopsji węzłów chłonnych jest krwawienie. Znacznie rzadziej dochodzi do infekcji lub uszkodzenia nerwu.Jeśli w jednym węźle chłonnym nie wykryto komórek rakowych, najprawdopodobniej nie ma ich także w węzłach sąsiadujących. Nieprawidłowe wyniki mogą wskazywać na wiele różnych chorób, zarówno łagodnych, jak i poważnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz