Powered By Blogger

piątek, 13 kwietnia 2012

Zaparcia

Wiele osób cierpi z powodu zaparć nie zdając sobie z tego sprawy. Przywykli do uczucia zmęczenia, wzdęć, irytacji, nadwagi itp. nie zdając sobie sprawy, że ich zdrowie znajduje się w niebezpieczeństwie, przyjmują leki niwelujące te objawy, nie szukając prawdziwej przyczyny ich pojawienia się.

Jeśli problemu zaparć nie rozwiążemy w porę, może dojść do zniszczenia zdrowego organizmu. Jak napisał jeden ze znanych, amerykańskich dietetyków Dr. Bernard Jensen, autor wielu publikacji poświęconych zdrowiu:

"Podstawą zgadnienia jest to, że zaparcia są problemem numer jeden, który uwarunkowuje bez mała każde zachorowanie.

Wielu lekarzy reprezentuje mylną opinię, według której jedno wypróżnienie raz na dwa lub trzy dni jest wystarczające lub u niektórych „normalne“. Ta fałszywa opinia jest jednak niebezpieczna! Osoba ze zdrowym jelitem grubym powinna wypróżniać się dwa lub trzy razy dziennie lub po każdym posiłku. Wypróżnienie powinno być zupełne, szybkie i nie uciążliwe. Kolor stolca powinien być jasnobrązowy, kształt długi o szerokiej średnicy, struktura „nierówna“ i powinien unosić się na powierzchni wody. Nie powinien wydobywać się z niego ostry, nieprzyjemny zapach, a po spuszczeniu wody powinien się rozpaść. Jeśli do toalety udajemy się raz na kilka dni, spędzamy tam więcej niż pół godziny usiłując wydalić z siebie końcowy produkt przemiany materii i w rezultacie wydalamy ciemne, twarde „kamyki“, które opadną na dno sedesu, jest to nie tylko nienormalne, ale również możemy oczekiwać poważnego problemu.Jeśli nie wydalacie porównywalnej ilości stolca do ilości skonsumowanego pożywienia, jak sądzicie, co się stało z resztą?

Nagromadzenie starego, stwardniałego kału i jego odkładanie się na ścianie jelita grubego wstrzymuje jego właściwe funkcje, absorbcję pozostałych substancji odżywczych z wydalanej masy. W zamian zmuszone jest do absorbowania toksyn zawartych w wydalanej masie i z pasożytów, które gnieżdżą się w niej. Przejście przez jelito, w którym zgromadzone są odchody jest znacznie utrudnione, przez co odchody uzyskują formę cienkiego ołówka.

Główne przyczyny zaparć

  • niedostateczna ilość błonnika w pożywieniu,
  • niedostateczna ilość płynów,
  • niedostateczna ilość ruchu,
  • przyjmowanie leków,
  • zespół jelita drażliwego,
  • zmiana stylu życia np. okres ciąży, podróżowanie, starszy wiek,
  • bagatelizowanie uczucia potrzeby wypróżnienia i przesuwanie jej w czasie,
  • specyficzne schorzenia np. udar mózgu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz