Powered By Blogger

sobota, 14 lipca 2012

Zdrowie zawarte w burakach

Nie wszyscy są świadomi, że powszechnie znane wszystkim buraki są niezwykle zdrowym warzywem, bogatym w wiele składników mineralnych i witaminy. Buraki to źródło potasu, żelaza, wapnia i kwasu foliowego oraz witamin A, C i B1. Zatem powinniśmy korzystać z tych cennych składników przygotowując posiłki dla siebie i swoich bliskich.pożywając buraczki dostarczamy również kobaltu, ten składnik jest także bardzo potrzebny w naszym organizmie, ponieważ jest niezbędny przy tworzeniu czerwonych krwinek. Zatem buraki oraz sok z tego warzywa zaleca się szczególnie przy anemii. Sok buraczany rewelacyjnie wpływa także na obniżenie ciśnienia, ma właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu doskonale oczyszcza organizm z toksyn i usprawnia trawienie. Podobno buraki mają działanie antyrakowe. Właściwości buraków są pomocne w leczeniu wielu rodzai nowotworów. Syrop z buraków jest też dobrym sposobem na przeziębienia, uporczywy kaszel oraz kichanie. Powszechnie wiadomo, że naturalne składniki szybciej pozwalają nam wrócić do zdrowia. Kolejnym walorem tego warzywa jest to, że działa uspokajająca, poprawia naszą kondycję psychiczną i pamięć. Minerały zawarte w burakach pomagają leczyć nerwicę i depresję. warto wspomnieć, że mogą jednak powodować odkwaszenie organizmu oraz znaczny wzrost poziomu cukru we krwi, dlatego też odradza się diabetykom ich spożywanie.
 

Chrupiące jabłka to zdrowie z natury

Jabłka to znane chyba wszystkim owoce o soczystym i bardzo smacznym miąższu. W zależności od gatunku jabłka mogą być kwaśne lub słodkie. Wyjątkowy smak jabłka spowodowany jest tym, że zawierają one kwas jabłkowy, cytrynowy oraz cukier. Uwielbiane są zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Ten fakt jest bardzo pocieszający, ponieważ powinniśmy jeść jabłka często.Świeże owoce zawierają przede wszystkim witaminy oraz mnóstwo pozostałych walorów odżywczych potrzebnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.Zawarty w nich błonnik wspomaga oczyścić organizm z toksyn, reguluje florę bakteryjną i działa przeciw zaparciowo. Przy biegunkach i niestrawnościach zaleca się zjeść ugotowane jabłko.
Jedząc jabłka dbamy nie tylko o swoje zdrowie ale także o urodę. Jabłka wykazują wiele właściwości, dzięki którym znacznie łatwiej przyswajany jest wapń, który wzmacnia kości, zęby i paznokcie. Składniki zawarte w miąższu jabłka biorą udział w procesie odpowiedzialnym za elastyczność naszej skóry czy powstawania tzw. „pajączków”

Objawy i leczenie cukrzycy

Cukrzyca u dzieci na początku nie daje żadnych objawów. Niestety, z tego powodu bardzo rzadko zostaje odpowiednio wcześnie zauważona, Częściej symptomy są ignorowane, lub ewentualnie wiązane z różnego rodzaju infekcjami. Dziecko może być osłabione, zmęczone i senne. Najczęściej powoli chudnie, jako, że nie jest to drastyczny spadek wagi, też często bywa przeoczony. W miarę rozwoju choroby zaczynają pojawiać się bardziej charakterystyczne objawy cukrzycy: częste oddawanie moczu, większe pragnienie. Często towarzyszą temu zmiany skórne, takie jak zapalenia jamy ustnej, świąd w okolicach intymnych, wypadanie włosów, grzybica paznokci. Do objawów najbardziej zaawansowanej cukrzycy należą nudności, bóle brzucha, zasłabnięcia. W tej sytuacji dziecko wymaga zazwyczaj hospitalizacji. Diagnozy dokonuje się na podstawie badań krwi. Leczenie jest zależne od typu cukrzycy i wieku pacjenta: podaje się leki, insulinę, a także stosuje się odpowiednią dietę.

Cukrzyca u dzieci

Cukrzyca dosyć często atakuje dzieci, niestety zwykle nie dając żadnych objawów. Jeśli już wystąpią, to są na tyle niecharakterystyczne, że myli się je z symptomami towarzyszącymi infekcjom, czy ogólnemu spadkowi kondycji. Cukrzyca u dzieci jest więc niestety często wykrywana późno, w momencie kiedy już poważnie zagrażać może organizmowi. Warto dokładnie obserwować dziecko, a jeśli w rodzinie były przypadki zachorowań na cukrzycę, należy zachować szczególną ostrożność.

Czym jest cukrzyca?
Cukrzyca to choroba, w przebiegu której glukoza, dostarczona organizmowi po spożyciu węglowodanów nie jest odpowiednio rozdysponowana. Dostarczenie energii do naszego ciała nie przebiega prawidłowo. Wynika to z zaburzeń w funkcjonowaniu trzustki, wytwarzającej hormon – insulinę, odpowiedzialny za regulację tych procesów. Nieleczona cukrzyca wiąże się z wieloma zagrożeniami zdrowia pacjenta. W jej zaawansowanym stadium dojść może do tzw. kwasicy ketonowej. Polega ona na tym, że organizm nie mogąc pobierać energii z węglowodanów, dostarcza jej sobie za pomocą spalania tłuszczów. Stan taki prowadzić może do śpiączki, a nawet śmierci. Oprócz tego cukrzyca powoduje dwa niebezpieczne stany organizmu: hipoglikemię (gdy w organizmie jest zbyt małe stężenie glukozy) i hiperglikemię (zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi). W przypadku dzieci są one jeszcze bardziej niebezpieczne.

Efekt jojo

Większość osób, które kiedyś się odchudzały, zna dobrze ten problem. Trudno pogodzić się z myślą, że dopiero co zrzucone z takim trudem kilogramy powrócą. Efekt jojo występuje bardzo często, jednak można mu próbować zapobiegać.

Czym jest efekt jojo?

Efektem jojo nazywamy wahania wagi związane z odchudzaniem. Polega on na tym, że po utracie zbędnych kilogramów na skutek jakiejś diety, po zakończeniu jej stosowania, szybko wracamy do poprzedniej, wyższej wagi. Według specjalistów efekt jojo dotyczy okresu aż 5 lat po odchudzaniu. Jeżeli w tym czasie wahania masy ciała wyniosą 5% wagi po odchudzaniu, oznacza to, ze mamy z nim do czynienia. Najczęściej pojawia się w przypadku osób, które miały dużą nadwagę lub były otyłe. Znacznie rzadziej efekt jojo staje na drodze osobom generalnie szczupłym, pragnącym jedynie pozbyć się tłuszczyku z konkretnych partii ciała.

Brak apetytu

Najczęściej brak apetytu ma podłoże psychiczne. Kiedy jesteśmy zestresowani lub zmartwieni trudno czerpać przyjemność z jedzenia. Również wiele chorób, zwłaszcza tych układu pokarmowego objawia się brakiem łaknienia, niekiedy połączonym z chudnięciem. Sytuacja, w której przez dłuższy czas spożywamy niedostatecznie dużą ilość pokarmu, ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.W dzisiejszych czasach wielu z nas prowadzi niezbyt zdrowy tryb szycia. Przepracowujemy się, brakuje nam czasu na relaks, jesteśmy przemęczenia. Gdy do tego dochodzi stres, zdarza się, że przestajemy mieć ochotę nawet na jedzenie. Kiedy mamy problemy w pracy, w związku, czy też po prostu dopadnie nas zły nastrój, zapominamy o posiłkach lub po prostu z nich rezygnujemy. Nie jest to niepokojące, gdy zdarza się sporadycznie. Jeśli jednak sytuacja powtarza się często, lub co gorsza ciągnie się bez przerwy przez dłuższy czas, nasz organizm może być w poważnym niebezpieczeństwie. Inną przyczyną braku apetytu może być zbyt mała aktywność fizyczna czy nieregularne spożywanie posiłków. Zły wpływ na apetyt mają te używki, takie jak papierosy i alkohol. Nie można zapomnieć o tym, że niechęć do jedzenia bywa objawem chorób, najczęściej układu pokarmowego. Dlatego, gdy utrzymuje się długo, należy udać się do lekarza.

Zdrowe odżywianie

Dzisiaj już nawet małe dzieci wiedzą, że podstawą długiego życia w pełni zdrowia i dobrego samopoczucia jest zdrowe odżywianie. Duża ilość owoców i warzyw, unikanie słodyczy i tłustego mięsa oraz ściśle ustalone godziny posiłku to hasła, które większości z nas kojarzą się z pojęciem zdrowa dieta. Nie dla wszystkich zasady te brzmią zachęcająco, a wizja uczucia głodu i ciągłych ograniczeń wydaje się niekończącą udręką. Czy na pewno każda dieta musi być nieprzyjemna?
Jak w takim razie wybrać dietę, która nie będzie tylko sezonowym, szybko nudzącym się kaprysem, który przynosi więcej szkody niż pożytku? Jak trwale stracić na wadze, nie tracąc przy tym dobrego samopoczucia i nie głodując? Przede wszystkim rozpoczynając odchudzanie musimy zrozumieć, że dieta, którą wybierzemy musi dać nam realne szanse wytrwania w niej. Przykładowo,  jeśli nie lubimy ryżu, nie wybierajmy diety na nim opartej. Postarajmy się, by dieta opierała się na produktach, które lubimy. Zdrowe odżywianie nie musi być mało smaczne. Czasem wystarczy zastąpić jeden z kalorycznych składników naszej ulubionej potrawy innym, na przykład majonez- jogurtem naturalnym, by zamienić tłuste danie w dietetyczny posiłek. Zaczynajmy od małych kroczków- ograniczenie słodyczy, zastąpienie potraw smażonych w głębokim tłuszczu gotowanymi, jedzenie wcześniejszej kolacji. Pierwsze efekty diety zachęcą nas do jej kontynuowania.Sukcesy wśród gwiazd showbiznesu i zwykłych ludzi święci dieta Dukana, francuskiego lekarza, który obalił dotychczasową piramidę żywieniową. Węglowodany, nawet te złożone  jak pełnoziarniste pieczywo czy razowe makarony zostały zepchnięte na dietetyczny margines, a ich miejsce zastąpiło białko. Dieta Dukana składa się z 3 faz, z których każda jest mniej rygorystyczna od poprzedniej. Zaletą diety jest też brak konieczności ograniczania posiłków do ściśle wyznaczonej ilości. Możemy zjeść tyle produktów białkowych, aby nie odczuwać głodu i dobrze funkcjonować. Utrata wagi przy zastosowaniu tej diety jest szybka, zwłaszcza w pierwszej fazie. Bliższe informacje na temat diety uzyskamy przeglądając Internet i wpisując frazę „dieta dukana przepisy” w wyszukiwarkę. Wiele osób dzieli się w ten sposób ciekawymi przepisami i poradami na temat diety oraz wspiera się nawzajem w odchudzaniu.

czwartek, 12 lipca 2012

Zdrowa prostata

Prostata jest jednym z elementów męskiego układu płciowego. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i otacza pierścieniowato cewkę moczową. 
Prostata inaczej  gruczoł krokowy lub stercz jest narządem nieparzystym, wielkości orzecha włoskiego. Stercz nie jest jednolitym gruczołem, ale narządem zbudowanym z 30-50 drobnych gruczołów. Masa prostaty wynosi ok. 20g.
Gruczoł ten produkuje wydzielinę, która jest głównym składnikiem spermy. Ma istotne znaczenie dla życia i ruchliwości plemników.
Na rozwój chorób prostaty na pewno wpływ ma tryb życia i dieta.
A oto główne czynniki mające wpływ na stan gruczołu krokowego:
- dieta uboga w owoce i warzywa, z nadmiarem mięsa i tłuszczów oraz stosowanie ostrych przypraw
- wysoka kaloryczność posiłków i otyłość 
- stosowanie używek: palenie papierosów, zażywanie narkotyków, nadużywanie alkoholu, picie mocnej kawy i herbaty
- siedzący tryb życia, stres i napięcia nerwowe
- zanieczyszczone środowisko naturalne.Ostre zapalenie stercza  jest najczęściej skutkiem infekcji bakteryjnej w cewce moczowej  lub przez zakażenie dróg moczowych. Wywołują je zazwyczaj pałeczki gram-ujemne,  Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter a także Chlamydia Trachomatis i mycoplazmy płciowe, gonokoki. Inną przyczyną wystąpienia zapalenia prostaty jest niedrożność kanalików gruczołowych.
W przewlekłym bakteryjnym zapaleniu stercza dochodzi do zapalnego zespołu przewlekłego bólu miednicy, spowodowanego przez zakażenie dróg moczowych, Najczęściej przewlekłe zapalenie następuje po ostrym zapaleniu prostaty.
W przewlekłym bakteryjnym zapaleniu gruczołu krokowego można, w szczególnych przypadkach, łączyć leczenie antybiotykami z masażem prostaty. Masaż taki wykonuje tylko lekarz, wyciskając wydzielinę ze stercza. Uzyskuje się przez to lepsze ukrwienie gruczołu, przyspieszając proces zdrowienia. Zaniedbane przewlekłe zapalenie stercza może doprowadzić do zakażenia całego organizmu.

Recepta na zdrowe życie

Zdrowe życie to brak chorób, to doprowadzenie organizmu do homeostazy.
Homeostazą nazywamy proces kontrolowania równowagi wewnętrznej organizmu, tej fizycznej jak i psychicznej.
Głównymi układami regulującymi naszą homeostazę są układ nerwowy, hormonalny i immunologiczny. Te układy współpracują z pozostałymi układami i narządami naszego organizmu. To zsynchronizowane działanie wszystkich układów i narządów pozwala względnie ustabilizować takie parametry fizjologiczne naszego ciała, jak np. zawartość elektrolitów, poziom płynów, temperatura ciała, zawartość tlenu, poziom glukozy we krwi ( energia), ciśnienie krwi, zawartość hormonów.
Nasz organizm, niestety, jest ciągle poddawany destrukcyjnym działaniom zewnętrznych czynników, które  próbują zakłócić stan równowagi organizmu. Zewnętrzne czynniki zakłócające homeostazę to: zanieczyszczone środowisko, żywność wysoko przetworzona, mała aktywność fizyczna lub jej brak, stosowanie używek, a także  stres i niedobory snu.Recepta na zdrowe życie jest prosta: należy być aktywnym ruchowo, stosować zdrową, zrównoważoną dietę, uzupełniać dietę systematyczną suplementacją oraz starać się eliminować stres.